DOLAR 8,0580
EURO 9,6752
ALTIN 460,38
BIST 1.408
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 19°C
Çok Bulutlu
İstanbul
19°C
Çok Bulutlu
Pts 17°C
Sal 16°C
Çar 18°C
Per 19°C

Bipolar Ne Demek?

07.04.2021
309
A+
A-

Bipolar ne demek? Bipolar manik dönem nasıl olur? Bipolar depresif dönem nasıl olur? Bipolar belirtileri nelerdir? şeklindeki soruların cevaplarını sizler için derledik.

Bipolar bozukluk, özellikle son dönemde artış gösteren psikolojik hastalıklardan biridir. Bipolar bozuklukta mani ve depresyon dönemleri birbiri ardına gelir ve kişinin sağlıklı düşünmesinin, sağlıklı davranışlar sergilemesinin önüne geçer. Hal böyle olunca bir çok insan bipolar ne demek? şeklinde sorular sormaktadır. Bu sorunun cevabını sizler için derledik.

BİPOLAR NE DEMEK?

Bipolar, oldukça uzun süren, karmaşık duygudurum hastalığıdır. Bipolar manik, bipolar depresif ve bipolar hipomanik ataklar halinde ortaya çıkmaktadır. Ataklardan önce birtakım bipolar belirtileri kendisini gösterir ve kişiyi bipolar ataklarına karşı uyarır. Bu uyarıların dikkatle gözlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.

Bipolar ne demek: Bipolar bozukluk, tıbbi terminolojide manik depresif bozukluk olarak da adlandırılır. Zaten bu hastalığın iki uçlu duygudurum bozukluğu olarak bilinmesenin nedeni budur. 

Bipolarda mani taşkınlık dönemidir. Bipolarda depresif dönem ise adı üzerinde hastaları depresyona sürükler ve yaşam kalitesini bu dönemde ciddi olarak düşürür. Bipolar dönemleri, birbirlerini takip ederek yatışma ve alevlenme dönemlerinde kendisini belli eder. Bipolar bozukluk, kendi içerisinde bipolar 1, bipolar 2 ve bipolar siklotimik olmak üzere 3 alt çeşide ayrılır.

BİPOLAR 1 NE DEMEK?

Bipolar 1, en az bir bipolar mani atağının olduğunu belirten alt türdür. Mani atağı öncesinde hipomani ve depresif atak gözlenebilir. Kadın ve erkek cinsiyetleri eşit oranda etkileyen bu tip manik atak döneminde kişiyi gerçeklikten kopartarak psikoza sürükler.

BİPOLAR 2 NE DEMEK?

Bipolar 2 ise hastaların en az 2 hafta süreyle majör depresif atak yaşadığını ifade eder. Bu depresyona 4 gün süren hipomani atağı sirayet eder. Bipolar 2 ‘de manik atak yaşanmaz. Bu bozukluk genellikle kadınlarda daha sık ortaya çıkar. 

SİKLOTİMİK BOZUKLUK NE DEMEK?

Siklotimik bozukluk tipinde kişiler en az 2 yıl süreyle hopomani ve depresif atakları tecrübe ederler. Ancak bu ataklar diğer türlere nazaran daha hafif ilerler. Ataklar başladığında birkaç hafta sürer ve sürme aralıkları düzensizdir. 

BİPOLAR BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bipolar belirtileri; mani belirtileri ve depresif belirtileri olmak üzere iki ayrı grupta toparlanabilir. 

Mani dönemi belirtileri şu şekildedir;

Kişi kendisini çok mutlu ve sevinçli hisseder.

Çok hızlı konuşur, cümlelerini birbiri ardına sıralar.

Kişi enerji patlaması yaşar ve kendisini çok önemli biriymiş gibi hisseder.

Bu dönemde yeni fikirler ve planlar ile dolu olur.

Dikkati çok çabuk dağılır. 

Halüsinasyon görebilir, mantıksız düşünceler kendisine eşlik edebilir.

Çok az uyur ve çok az yemek yer.

Aşırı para harcama eğilimine girer.

Riskli ve kendisine ya da başkalarına zarar verecek olan şeyler dikkatini çeker.

Depresif dönem belirtileri şu şekildedir;

Yukarıdakilerin tam tersi bir şekilde seyreden depresif dönem boyunca kişi kendisini üzgün, ümitsiz ve sürekli olarak huzursuz hisseder.

Enerjisi hiç yok gibidir.

Konsantrasyon ve hatırlama güçlükleri yaşar.

Günlük faaliyetler ve davranışlar ilgisini çekmez.

Değersizliklerle doludur.

Suçluluk ve umutsuzluk duygusu ile bezelidir.

Kötümserdir.

Kendisinden sürekli olarak kuşku duyar.

Aşırı uyku haline girer.

İntihara eğilimlidir.

BİPOLAR NEDEN OLUR?

Bipolar bozukluk hastalığının birkaç nedeni vardır. Bu nedenler arasında beyin kimyasındaki dengesizlikler başat nedenlerden biridir. Genetik faktörler ve çevresel tetikleyici unsurlar da bipolar hastalığının nedenleri arasında gösterilebilir.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.