SON DAKİKA

Magazin Haber Ajansı

Kredi stokundaki büyüme hızı artmaya devam ediyor

Kredi stokundaki büyüme hızı artmaya devam ediyor
Bu haber 11 Eylül 2020 - 17:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi tarafından yayınlanan temmuz ayı bültenine göre, TBB Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler temmuzda bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34 artarak toplamda 3 trilyon 525 milyar liraya ulaştı.

KREDİLER BANKALAR, FİNANSAL KİRALAMA KURULUŞLARI VE FAKTORİNG ŞİRKETLERİNCE KULLANDIRILIYOR

Nakdi kredilerin 3 trilyon 426 milyar lirası bankalar, 53 milyar lirası finansal kiralama şirketleri, 24 milyar lirası faktoring şirketleri ve 22 milyar lirası finansman şirketleri tarafından kullandırıldı.

TASFİYE OLUNACAK ALACAKLAR 174 MİLYAR LİRA DÜZEYİNDE

Tasfiye olunacak alacaklar temmuz ayı itibarıyla 174 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Tasfiye olunacak alacakların 165 milyar lirası bankalara, 4,9 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 2,2 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 1,9 milyar lirası da finansman şirketlerine ait oldu.

Tasfiye olacak alacakların toplam kredilere oranı temmuzda geçen yıl sonuna göre 0,3 puan artarak yüzde 4,7 olurken, bu yılın başından gözlenen gerileme devam etti.

TİCARİ KREDİLER ARTARAK 2,7 TRİLYON LİRA OLDU

Ticari krediler temmuzda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 artarak 2 trilyon 733 milyar liraya yükseldi. Ticari kredilerin toplam içindeki payı yüzde 78 düzeyinde gerçekleşti.

EN ÇOK KREDİ İMALAT SANAYİSİNCE ÇEKİLDİ

Krediler içinde imalat sanayi yüzde 28’le en yüksek paya sahip olurken, toptan ve perakende ticaret ile inşaat sektörlerinin payı da yüzde 10’un üzerinde gerçekleşti.

TASFİYE OLUNACAK EN ÇOK ALACAK İNŞAAT VE TURİZMDE

Bu dönemde tasfiye olunacak alacak oranı en yüksek sektör yüzde 9,5’le inşaat oldu. Bu sektörü yüzde 7,1’le turizm takip etti.

BİREYSEL KREDİLER 792 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 43 artarak 792 milyar lira oldu. Bireysel kredilerin yüzde 47’sini ihtiyaç kredileri, yüzde 34’ünü konut kredileri, yüzde 16’sını kredi kartları ve yüzde 4’ünü taşıt kredileri oluşturdu.

BİREYSEL KREDİLERDE TAHSİLİ GECİKMİŞ ALACAK ORANI GECİKTİ

Bireysel kredilerde tahsili gecikmiş alacak oranı temmuzda bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,6 puan düşerek yüzde 2,7’ye geriledi.

Aynı dönemde, bireysel kredi kullanan kişi sayısı (takipteki krediler hariç) son bir yılda 2,1 milyon kişi artarak 33,4 milyon kişi olurken, ortalama kredi bakiyesi ise 23,7 bin lira düzeyinde gerçekleşti.

392 BİN KİŞİ İLK DEFA İHTİYAÇ KREDİSİ KULLANDI

Temmuz ayında 392 bin kişi ihtiyaç kredisini, 100 bin kişi de konut kredisini ilk kez kullanırken, kredi kartı kullanan kişi sayısı 74 bin oldu. Bu dönemde 61 bin kişi ise ilk defa kredili mevduat hesabı kullandı.

EN FAZLA BİREYSEL KREDİ İSTANBUL’DA

Aynı dönemde İstanbul’da 234 milyar liralık, Ankara’da 78 milyar liralık ve İzmir’de 54 milyar liralık bireysel kredi bulunuyor.

HAKKARİ’DE BİREYSEL KREDİ BAKİYESİ ARTTI

Hakkari, yüzde 95 ile son 12 ayda bireysel kredi bakiyesi en çok artan il olurken, kişi başına ortalama bireysel kredi (kredi kartı dahil) toplam bakiyesi en yüksek iller Ankara, İzmir ve Tekirdağ şeklinde sıralandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA

bahçeşehir evden eve nakliyat
maslak evden eve nakliyat